פלאי התיאטרון

לגנים

מטרת על
דרמה, משחק וסיפור, כדרך להעמקת ההיכרות עם העולם האישי והחברתי הסובב את הילדים

לפעול

להרגיש

לדמיין

מטרות התוכנית

• חשיפה לעולם התאטרון- פיתוח מושגי תיאטרון . 
• פיתוח מיומנויות "השחקן" בדרך חוויתית של משחקי תיאטרון.
• פיתוח מיומנויות חברתיות רגשיות והתנהגותיות
• חיזוק הביטחון העצמי והדימוי העצמי .
• העשרת השפה .
• לכל יחידת הוראה יתלווה פתגם חדש למאגר הפתגמים של הגן.
• פיתוח יכולות מוטוריות והתמצאות במרחב
• חיזוק "שרירי הדמיון"- נתינת מקום ולגיטימציה לפיתוח הדימיון

התוכנית מעשירה את הילד בחשיבה יצירתית, רגישות,מודעות לעולמו ,תחושות הגוף, רגשות תנועה ודמיון.

• בכל מפגש תתקיים מיני הצגה שהילדים ימחיזו וישחקו. 
• הפעילות בעקבות הסיפור, תתמקד ב 2 שיעורים לפחות.  
• לכל מפגש תצורף פעילות/ משחק או דף סיכום פעילות לגננת וללוח הורים , על מנת לחדד את המסרים שהועברו במפגש.
• התכנית בנויה בהלימה לתוכנית עבודתה של הגננת, ומשלבת בתוכה נושאים מתוך תכנית הלימודים השנתית .
• על הילדים להכיר את הסיפור לפני המפגש באופן ראשוני. 
• פעם בשנה בתיאום עם הגננת תתקיים פעילות חד פעמית של הורים וילדים- המחזה של סיפור.

מבנה השיעור

מבנה השיעור

שיר המפגש- דו שיח עם בובת המפגש המקשרת לנושא הסיפור

1

פתיחה
נעשה שימוש במשחקי תאטרון שונים מתוך מאגר המשחקים

2

חימום
הקראת הסיפור ושיחת מיפוי
(דמויות, זמן, מקום, קולות רקע ותפאורה)

3

חלק עיקרי
עבודה פיזית (תחושתית, קולית, ווקלית, מרחבית) על פרטי הסיפור

4

עבודה פיזית
המחזת הסיפור בהשתתפות הילדים כסיום וסיכום הסיפור- (לא בכל מפגש)
סיכום דיון קצר ושיח עם הילדים, פתגם הנושא ופרידה.
נקוד קידה ומחיאות כפיים *הערה: מבנה המפגש משתנה בהלימה למיקומו ברצף הפעילות.

5

עבודה פיזית

"משחק הוא הדרך של הילדים ללמוד את מה שלא ניתן ללמד אותם"

"משחק הוא הדרך של הילדים ללמוד את מה שלא ניתן ללמד אותם"

הפעילויות שלנו

פעילות הורים וילידים- הגננת בשיתוף עם המורה בוחרות סיפור ממבחר הסיפורים אשר הומחזו לילדים במהלך השנה. בפעילות עצמה הילדים ממחיזים את הסיפור בשיתוף עם ההורים. הילדים לבושים בתחפושות בעבודת יד ע"י מעצבת.
ניתן לבחור סיפור הקשור לנושא מסוים כמו: חגים, יום המשפחה, עונות שנה, חברות, הנושא השנתי, חלל, זהירות בדרכים ועוד..